تحرکات فراوان از سوی اوپک و تولید کنندگان بزرگ نفت برای حمایت از ثبات و تعادل بازار و بهبود بهای نفت، با اقدامات ایران برای فروش نفت در دریا و با هر قیمت علیرغم تحریم های امریکا بوده است؛ این در حالی است که امریکا به افزایش تولید نفت شیل ادامه می دهد. تمامی این عوامل همچنان بر بازار که شاهد عدم ثبات است، فشار می آورد.

تحرکات فراوان از سوی اوپک و تولید کنندگان بزرگ نفت برای حمایت از ثبات و تعادل بازار و بهبود بهای نفت، با اقدامات ایران برای فروش نفت در دریا و با هر قیمت علیرغم تحریم های امریکا بوده است؛ این در حالی است که امریکا به افزایش تولید نفت شیل ادامه می دهد. تمامی این عوامل همچنان بر بازار که شاهد عدم ثبات است، فشار می آورد.

این در حالی است که بهای نفت اوپک به ۶۴ دلار در هر بشکه رسید و کاهش تولید نفت اوپک  و تنش در خاورمیانه به دنبال مناقشه تجاری چین و امریکا که بر اقتصاد جهانی و تقاضای نفت فشار می آورد، بر بهای نفت تاثیر گذار بوده است.

آیا با عرضه دوباره نفت مجدد مواجه خواهیم بود؟

در گزارش اخیری که بانک «گولدمن ساکس» آن را منتشر کرد، پیش بینی شده است که تولید نفت شیل امریکا، بر افزایش تقاضای جهانی در خلال سال ۲۰۲۰ پیشی بگیرد و علیرغم کاهش تولید اوپک، از بهای تمام شده نفت جلوگیری کند.

«گولدمن ساکس» پیش بینی کرد که تولید نفت امریکا حدود ۱٫۳ میلیون تن در روز در سال ۲۰۱۹ و میزان ۱٫۲ میلیون تن در روز به ترتیب در ۲۰۲۰ رشد داشته باشد و نیز انتظار می رود که تقاضای جهانی ۰٫۸ میلیون تن و ۱٫۶ میلیون تن در روز به ترتیب در همان سال افزایش داشته باشد.

در مقابل، آمادگی کشورهای سازمان اوپک برای ادامه کاهش سهم از بازار نفت، این احتمال را به وجود می آورد تا از روند نزولی بهای نفت جلوگیری نماید.

بانگ گولدمن ساکس پیش بینی کرد که بهای نفت در سال ۲۰۲۰ میلادی بدون تغییر در مرز ۶۰  دلار برای هر بشکه نفت برنت و ۵۵ دلار برای نفت وست تگزاس باقی بماند.

کاهش بیش از انتظار ذخایر امریکا

گزارش های جدیدی که موسسه نفتی امریکا آن را منتشر کرده است، ذخایر نفت خام امریکا در طی هفته گذشته بیش از انتظار کاهش یافته است و این در حالی است که ذخایر بنزین با کاهش مواجه بوده و ذخایر تقطیر نفت افزایش داشته است.

ذخایر نفت خام امریکا ۸٫۱ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۵ جولای ۲۰۱۹ کاهش داشته و به ۴۶۱٫۴ ملیون بشکه رسید. این در حالی است که تحلیلگران پیش بینی کردند که کاهش آن به ۳٫۱ میلیون بشکه برسد.

و همچنین ذخایر نفت خام در نقطه تحویل در کاشینگ ایالت اوکلاهوما ۷۵۴ هزار بشکه نفت کاهش داشته است. این در حالی است که مصرف نفت خام در پالایشگاه ها به میزان ۸ هزار بشکه افزایش داشته است.

میزان ذخایر بنزین ۲۵۷ هزار بشکه کاهش پیدا کرده است که در مقایسه با پیش بینی های قبلی ۱٫۳ میلیون بشکه بود. این در حالی است که میزان ذخایر تقطیر نفت که شامل گازوئیل و سوخت گرمایشی می شود، به میزان ۳٫۷ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است که در مقایسه با پیش بینی های سابق که انتظار می رفت ۷۳۹ هزار بشکه افزایش داشته باشد.

گفتنی است واردات نفت خام ایالات متحده در هفته گذشته با کاهش ۶۳۰۰۰ بشکه در روز به ۷٫۱ میلیون بشکه در روز رسید.

تاثیر نفت شیل در تصمیمات اوپک

سایت “اویل برایس” متخصص در حوزه نفت این سوال را مطرح می کند: آیا تصمیم اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید، منجر به موج جدیدی از پویایی تولید نفت شیل امریکا خواهد شد؟

تحلیلگران بر این باور هستند که تولید کنندگان مستقل خارج از سازمان اوپک، از توافق کاهش تولید استفاده خواهند کرد؛ و تولید کنندگان نفت شیل امریکا نیز از آن مستثنی نخواهند بود.

در این راستا گفتنی است که تولید نفت شیل امریکا در طی ماه های اخیر، از میزان سطح رکورد فراتر رفته؛ اما در سال جاری پس از اینکه در سه ماهه چهارم سال گذشته، بهای نفت سقوط بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کرد، رشد تولید به طور چشمگیری روند کُندی داشته است.

سایت اویل برایس نوشت  در صورت موفقیت آمیز بودن کاهش تولید به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز، در کاهش عرضه و ذخایر جهانی و نیز در صورت حل جنگ تجاری بین امریکا و چین که تاثیر مثبت در تقاضا خواهد داشت، موجب می شود بهای نفت افزایش پیدا کند و تولید امریکا و افزایش ذخایر می شود و پس از آن بهای نفت کاهش پیدا می کند.

تاثیر منفی افزایش نفت شیل بر بهای نفت

مدحت یوسف از کارشناسان حوزه نفت بر این باور است که کشورهای جهان در حال حاضر به تولید نفت و گاز شیل روی آورده اند علیرغم اینکه تولید آن هنگامی که بهای نفت فراتر از ۱۰۰ دلار  در هر بشکه افزایش بود، هزینه های سنگینی داشت.

امریکا به عنوان اولین کشور جهان، با استفاده از تکنولوژی های جدید انرژی، توانسته هزینه های استخراج و تولید نفت شیل را کاهش دهد و نفت با بهای ۶۰ دلار برای هر بشکه، برای امریکا سود آور باشد و به تبع آن میزان ذخایر نفت امریکا و کشورهای تولید کننده نفت شیل افزایش پیدا کرد به طوری که بر تصمیمات سازمان اوپک تاصیر گذار باشد و این سازمان را به انجام مذاکرات با تولید کنندگان نفت شیل در امریکا وادار کرد.

لازم به ذکر است که اخیر تولید نفت شیل افزایش پیدا کرده است و آمارهای رسمی حاکی از این است که بحرین و امریکا و روسیه بیشترین ذخایر نفت شیل را دارند؛ اما استخراج آن با دشواری هایی مواجه است که مهم ترین مشکل آن اینست که نیاز به حجم بسیاری از آب دارد و تولید یک بشکه نفت شیل مایع، نیاز به دو بشکه آب دارد و همچنین نیاز به انرژی برقی معادل ۱۲۰۰ مگاوات دارد که با این ظرفیت می توان برق یک شهر با جمعیت ۵۰۰ هزار نفر را تامین کرد.

بر اساس نظر سنجی هایی که فدرال امریکا آن را انجام داده است، در صورتی که نفت برنت به ۸۰ دلار برسد و نفت خام نایمکس نزدیک به آن شود، تمامی مناطق تولید نفت در امریکا چه نفت خام شیل و چه غیر آن، به آسانی به سود آن دست خواهند یافت.

مركز پايش تحولات انرژی جهان