طبق داده‌های سه موسسه ردیابی کشتی، جین در ماه جولای نیز علی‌رغم تحریم‌های آمریکا به واردات نفت از ایران ادامه داد. بنابه اعلام این موسسات ماه گذشته بین ۴.۴ و ۱۱ میلیون بشکه ( معادل ۱۴۲ هزار تا ۳۶۰ هزار بشکه در روز) از نفت ایران در چین تخلیه شده است. تخمین مقامات ارشد دولت […]

طبق داده‌های سه موسسه ردیابی کشتی، جین در ماه جولای نیز علی‌رغم تحریم‌های آمریکا به واردات نفت از ایران ادامه داد.

بنابه اعلام این موسسات ماه گذشته بین ۴.۴ و ۱۱ میلیون بشکه ( معادل ۱۴۲ هزار تا ۳۶۰ هزار بشکه در روز) از نفت ایران در چین تخلیه شده است. تخمین مقامات ارشد دولت ترامپ درمورد مقاصد صادرات نفت ایران اینست که بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از نفت خام ایران به چین و حدود ۳۰ درصد آن به سوریه صادر می‌شود.

چین بزرگترین خریدار نفت ایران است. اما واردات نفت این کشور از ایران در ماه ژوئن حدود ۲۱۰ هزار بشکه در روز بود که طی دهه گذشته کمترین میزان واردات نفت از ایران محسوب می‌شود.

به مانند واردات ماه ژوئن، در ماه جولای نیز مشخص نیست که چه میزان از نفت ایران در انبارهای بنادر چین ذخیره شده و چه میزان از آن به خریداران فروخته شده است. ظاهرا حدود ۲۰ م ب از نفت ایران در انبارهای بندر دالیان چین نگه داشته می‌شود.

طبق داده‌های موسسه ریفینیتیو ایکون. پنج نفت‌کش تحت هدایت شرکت ملی نفت‌کش ایران حدود ۹۵۸ هزار تن از نفت ایران را در بندرهای ژینژو، هوییژو و تیانجین تخلیه کرده‌اند.

موسسه کپلر در گزارش روز ۲۹ جولای خود از افزایش ۲.۸ میلیون بشکه‌ای (از ۳.۲ به ۶ میلیون بشکه) ذخایر استراتژیک نفت بندر ژینژو درنتیجه واردات نفت ایران خبر داد. این موسسه صادرات نفت ایران به چین در ماه جولای را ۳۶۰ هزار بشکه در روز تخمین زده است.

برآورد موسسه ورتکسا از صادرات نفت ایران به چین در این ماه ۴.۴ م ب می‌باشد.

 

مركز پايش تحولات انرژی جهان