کایریل ویدرشاون موسس شرکت سرمایه گذاری و مشاوره مالی VEROCY  متخصص در بخش نفت و گاز که بیش از 35 سال در خاور میانه فعالیت داشته استT در مقاله ای به آینده بهای نفت در صورت جنگ با ایران پرداخت.

«کایریل ویدرشاون» موسس شرکت سرمایه گذاری و مشاوره مالی VEROCY  متخصص در بخش نفت و گاز که بیش از ۳۵ سال در خاور میانه فعالیت داشته استT در مقاله ای به آینده بهای نفت در صورت جنگ با ایران پرداخت.

در فضای تنش آمیز منطقه ای، بازارهای نفت انرژی در انتظار آن هستند که درگیری بین ایران و امریکا به کجا خواهد رسید. پیش بینی ها حاکی از این است که بهای نفت در بدترین سناریو به بیش از ۲۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

در صورت تشدید تحریم ها از سوی امریکا بر ایران، و درگیری نظامی گسترده، بازار نفت جهانی همچنان آماده تغییرات احتمالی در قیمت ها و تولید است. اما نوسانات فعلی بهای نفت به دلیل عرضه نفت، و افزایش حجم ذخایر نفتی و تمدید توافق کاهش تولید، اندک و محدود است.

کاهش قدرت صادرات امریکا از جمله پیامدهای تحریم های امریکا بر ایران است؛ به ویژه اینکه ایران از کشورهای اساسی سازمان اوپک می باشد و نفت خام ایران به دلیل کیفیت مرغوب با انواع خود که پالایشگاه های آسیا و اروپا را برای تولید انواع مشتقات نفتی تجهیز می کند، خواهان بیشتری از سوی کشورهای اروپایی دارد.

در پاسخ به بسته شدن تنگه هرمز و یا حمله به عربستان و یا امارات و یا بحرین، چنانچه درگیری نظامی  گسترده بین ایران و امریکا، صورت بگیرد، این جنگ بین امریکا و همپیمانان آن با ایران خواهد بود و بهای نفت رشد فزاینده ای خواهد داشت.

در صورت وقوع جنگ بین ایران و امریکا، این جنگ به یک نبرد خارج از منطقه تبدیل خواهد شد و مصر و اسرائیل و جنبش حماس و حزب الله لبنان را نیز درگیر خود می کند که در این صورت بهای نفت به سرعت و در طی سه هفته از شروع جنگ، به ۱۰۰ تا ۱۲۵ دلار خواهد رسید؛ همانطور که در زمان شروع جنگ در عراق این اتفاق روی داد و این جنگ خسارت های جبران ناپذیری را به منطقه و خلیج فارس وارد خواهد کرد.

در پاسخ به جنگ، بدون شک ایران در بکارگیری از ابزار و قدرت نظامی کوتاهی نخواهد کرد و همپیمانان منطقه ای خود را مجبور خواهد کرد تا زیر ساخت های نفت و گاز و بخش های حیاتی و حساس کشورهای دشمن با ایران را هدف قرار دهند و در این صورت و در نتیجه این وضعیت، بهای نفت به ۲۰۰ دلار در هر بشکه می رسد و در ظرف یک ماه پس از جنگ تا ۶ ماه بهای نفت به ۱۲۵-۱۵۰ دلار خواهد رسید.

نابودی زیر ساخت های نفت و گاز، پایان جنگ نخواهد بود؛ اما یکی از گزینه های پیش روی طرف های درگیر جنگ است.

تاثیر فقدان ۳۰% از کل صادرات نفتی جهان که کشورهای عربی و ایران آن را صادر می کنند، فقط منحصر به کشورهای حوزه خلیج فارس نخواهد بود؛ بلکه اقتصاد آسیا و اروپا را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و با توجه به اینکه اقتصاد آُسیا و اروپا به عرضه صادرات نفت و گاز منطقه خلیج فارس وابسته است، باعث رکود اقتصادی می گردد.

ازینرو خسارت های کشورهای عربی به دلیل از دست دادن درآمدهای نفت و گاز برای مدت طولانی که منجر به بحران اقتصادی و بی ثباتی می شود، سنگین خواهد بود.

مركز پايش تحولات انرژی جهان

  • نویسنده : کایریل ویدرشاون