کاهش مداوم صادرات نفت ایران در سایه تحریم های امریکا یک امر بدیهی است، که سیاست های غلط ایران نیز از جمله دلایل فشار بر ایران بوده است تا هدف تحریم واقع شود.

کاهش مداوم صادرات نفت ایران در سایه تحریم های امریکا یک امر بدیهی است که سیاست های غلط ایران در جهان، نیز از جمله دلایل فشار بر ایران بوده تا هدف تحریم واقع شود.

روزنامه الاقتصادیه عربستان در یادداشتی ضد ایرانی نوشت : هدف اصلی با توجه به تحریم های ایالات متحده، به صفر رساندن صادرات نفت ایران است که کشورهای وارد کننده باید به تحریم های امریکا پایبند باقی بمانند. پس از اینکه واشنگتن معافیت های نفتی هشت کشور را از واردات نفت ایران متوقف کرد، اکنون صادرات این کشور به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده و در کوتاه مدت متوقف خواهد شد؛ و دولت آمریکا بیش از صفر را قبول نمی کند.

روزنامه سعودی با توصیف این که توقیف نفتکش ایرانی در راستای اجرای تحریم های امریکایی بوده است، نوشت : حتی محموله هایی که ایران سعی دارد آن را قاچاق کند، می بایست از سوی کشورهای همدست با امریکا ضبط و توقیف شود تا تحریم های واشنگتن علیه تهران اجرا شود و نفتکش اخیر ایران که حامل نفت به کشور سوریه بود، از جمله محموله هایی است که در راستای اجرای تحریم های امریکا، توقیف شد.

ایران در تلاش است تا به صورت قاچاق محموله های نفتی را به سوریه ارسال کند  و  مسئله کاملا روشن و واضح است؛ تهران تا زمانی که مطابق با استانداردهای بین المللی و قوانین عمل نکند، دیگر نمی تواند حتی یک بشکه صادر کند.

آنچه که مهم اینست نظام ایران نتوانسته است عرضه نفت جهانی را آن طور که نظام ایران برای آن تبلیغ می کند، تحت تاثیر قرار دهد . چرا؟ دلیل آن این است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای نفتی به تعهدات تحریم امریکا علیه ایران پایبند هستند و در پی توقف نفت ایران و یا هر کشور دیگر (ونزوئلا)، کمبود بازار نفت را جبران خواهند کرد. ریاض از این استراتژی به عنوان بخشی از مسئولیت های بین المللی خود نه تنها در حال حاضر، بلکه در چند دهه پیش نیز به آن متعهد بوده، پیروی می کند و در راستای بهبود عملکرد اقتصاد جهانی مشی می کند و توانسته در طی چند سال گذشته کشورهایی خارج از سازمان اوپک را برای توافق کاهش تولید ملزم نماید تا بدین ترتیب با عرضه نفت، بهای نفت را به سود کشورهای صادر کننده و وارد کننده حفظ نماید و در نشست اخیر که در هفته اول جولای ۲۰۱۹ در وین اتریش برگزار شد، تمامی روند نشست نفتی، بر اساس خواسته و میل عربستان و در راستای منافع بین الملل بود.

علیرغم کاهش اندک بهای نفت در هفته گذشته، این امر ادامه نخواهد یافت؛ چرا که اقتصاد جهانی خود با یک کُندی رشد مواجه است که کشورهای اصلی سعی در رفع آن دارند. همچنین افزایش قیمت غیرقابل قبول وجود نخواهد داشت و دلیل آن این است که بهای نفت همیشه با توافق کاهش تولید، و پیگیری مستقیم عربستان سعودی برای اجرای آن، ارتباط دارد.

بر این اساس، ادعاهای مبنی بر خروج ایران از بازار نفت، بازار را در شرایط سختی قرار خواهد داد و یا اینکه بهای نفت افزایش بسیاری بالایی پیدا خواهد کرد صحت ندارد.؛ چرا که نفت ایران در هفته های آینده به طور کامل متوقف خواهد شد؛ کما اینکه یک نفتکش ایران که حامل نفت به نظام بشار اسد بود، در راستای اجرای تحریم های امریکا علیه ایران توقیف شد.

در ماه یک نظر سنجی نشان داد که ۱۱ کشور عضو سازمان اوپک به توافق کاهش تولید پایبند بوده اند و به میزان ۱۵۶ درصد به این توافق پایبند بوده اند که این امر تاکید بر این دارد که توافق به رهبری عربستان بر اساس آنچه که برای آن برنامه ریزی شده است، در مسیر خود در حال حرکت است. ازینرو کاهش تولید وئزوئلا و لیبی و توقف تولید ایران بهیچوجه ممکن در عرضه نفت و توازن عرضه و تقاضا تاثیر گذار نخواهد بود و ایران چاره ای جز پایبند بودن به تحریم های امریکا ندارد.

مركز پايش تحولات انرژی جهان