به گزارش آژانس خبری The National و با استناد به داده‌های سایت تانکرترکرز، چندین شرکت لبنانی که متعلق به یک تاجر سوری هستند به صادرات نفت ایران به سوریه کمک می‌کنند. این تاجر سوریه‌ای در لیست تحریم‌های آمریکا نیز می‌باشد. طبق اطلاعات تانکرترکزز، دو نفت‌کش درحالیکه ترنس‌پاندرهای خود را خاموش کرده بودند، نفت ایران را […]

به گزارش آژانس خبری The National و با استناد به داده‌های سایت تانکرترکرز، چندین شرکت لبنانی که متعلق به یک تاجر سوری هستند به صادرات نفت ایران به سوریه کمک می‌کنند. این تاجر سوریه‌ای در لیست تحریم‌های آمریکا نیز می‌باشد.

طبق اطلاعات تانکرترکزز، دو نفت‌کش درحالیکه ترنس‌پاندرهای خود را خاموش کرده بودند، نفت ایران را در نزدیکی سواحل سوریه از نفت‌کش‌های دیگری دریافت کردند.

یکی از این دو نفت‌کش به نام ساندرو متعلق به شرکت لبنانی ساندرو اورسیز است. این شرکت تنها پنج روز پس از خرید این کشتی در پایان ماه می، ترنس‌پاندر آن را در نزدیکی قبرس خاموش کرد.

تانکرترکرز بعدا بااستفاده از تصاویر ماهواره‌ای این کشتی را هنگامی‌که در حال دریافت ۳۵۰ هزار بشکه فراورده‌ نفتی از کشتی ایرانی  جاسمین بود، شناسایی کرد. پس از آن ساندرو این محموله را به مکانی برده است که هنوز در تصاویر ماهواره‌ای مشخص نیست.

یک ماه پیش، در ۲۵ جولای، طبق سایت تانکرترکرز، کشتی ساندرو در نزدیکی سواحل سوریه، محموله‌ای از نفت خام را از نفت‌کش سیلویا ۱، کشتی ایرانی که مورد تحریم آمریکا است، دریافت کرده است. از آن زمان تاکنون این کشتی در همان محل مانده است.

سوریه تحت تحریم‌های اروپا و آمریکاست. این تحریم‌ها شامل عرضه نفت خام نیز می‌باشد. اما باتوجه به نزدیکی حکومت‌های روسیه و ایران، علی‌رغم این تحریم‌ها ایران به سوریه نفت صادر می‌کند.

مركز پايش تحولات انرژی جهان