زارت انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور در تولید انرژی های بادی، به رقابتی ترین قیمت در سطح جهانی دست یافته است و در اجرای پروژه ایستگاه دومة الجندل در زمینه تولید انرژی بادی به قیمت خاصی رسیده است. این ایستگاه با ظرفیت 400 مگاوات که در سطح جهانی یک رکورد محسوب می شود، فعالیت می کند.

وزارت انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور در تولید انرژی های بادی، به رقابتی ترین قیمت در سطح جهانی دست یافته است و در اجرای پروژه ایستگاه دومة الجندل در زمینه تولید انرژی بادی به قیمت خاصی رسیده است. این ایستگاه با ظرفیت ۴۰۰ مگاوات که در سطح جهانی یک رکورد محسوب می شود، فعالیت می کند. همچنین قیمت هزینه تولید برق در رقم ۱٫۹۹ سنت در هر کیلووات ساعت به ثبت رسیده است که این رقم نیز در سطح جهانی، رکوردی جدید به شمار می رود و توانسته است اعتماد سرمایه گذاران داخلی و بین المللی را به خود جلب کند و عربستان را در شمار کشوری با امکانات مناسب و مرکزی برای توسعه و پیشرفت پروژه های انرژی های تجدید پذیر قرار دهد.

و ائتلاف پیروز در پروژه توسعه ایستگاه دومة الجندل که دو شرکت «ای.دی.اف رینوبلز» و «شرکت ابوظبی در زمینه انرژی های آتی» با نام «مصدر» را شامل می شود، توانسته بود در ژولای ۲۰۱۸ عرضه ای رقابتی تر به میزان ۲٫۱۳ سنت در هر کیلووات ساعت ارائه دهد. قبلا این قیمت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا برای پروژه های انرژی های بادی، کمترین قیمت محسوب می شد.

مركز پايش تحولات انرژی جهان

  • نویسنده : هیئت تحریریه روزنامه عکاظ