روزنامه ستریت تایمز سنگاپور نوشت : کشورهای آسیایی از عرضه و صادرات نفت از گذرگاه خلیج (فارس) که صنعت و حمل و نقل به آن واسته است، نگران هستند بویژه اینکه تقاضای سوخت در فصل تابستان افزایش می یابد.

روزنامه ستریت تایمز سنگاپور نوشت : کشورهای آسیایی از عرضه و صادرات نفت از گذرگاه خلیج (فارس) که صنعت و حمل و نقل به آن واسته است، نگران هستند بویژه اینکه تقاضای سوخت در فصل تابستان افزایش می یابد.

بر اساس این گزارش، جنگ نفتکش ها امنیت و سلامت عبور و مرور نفت را به تعدادی از کشورهای آسیایی که تا حدود بسیاری اقتصاد آنها بر صنعت نفت وابسته است را تهدید می کند؛ با توجه به اینکه ژاپن از بزرگترین وارد کنندگان نفت است، سفر نخست وزیر ژاپن «آبه شینزو» برای میانجیگری بین ایران و امریکا در این راستا تفسیر می شود.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اکثریت صادرات نفتی عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) به کشورهای آسیایی روانه می شود و نه کشورهای اروپا و امریکا که نفت شیل وارد می کنند بویژه اینکه امریکا در حال حاضر روزانه ۱۲٫۵ میلیون تن نفت شیل استخراج و تولید می کند.

کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرق آسیا و در راس آن چین و هند و ژاپن و کره جنوبی از جمله خریداران نفتی کشورهای عربی هستند و کشور ژاپن به تنهایی روزانه ۳٫۵ میلیون تن نفت وارد می کند که ۴۰ درصد این میزان را از عربستان و دیگر کشورهای خلیجی بین ۷۰-۶۰ درصد صادر کننده نفت به ژاپن هستند.

کشور چین نیز روازنه حدود ۸ میلیون تن نفت وارد می کند و نفت عربستان به تنهایی حدود ۱۴ درصد از سهم واردات چین را تامین می کند. در حال حاضر چین و هند و کره جنوبی برای افزایش واردات از عربستان و دیگر کشورهای عربی از جمله عراق برای جایگزین کردن واردات از ایران، پس از تحریم امریکا تلاش می کنند.

گزارش های غربی بر این تاکید دارد که صادرات نفتی عربستان در معرض تهدید قرار گرفته است و عامل این تهدید تنها به حمله به نفتکش ها منحصر نمی شود؛ بلکه تاسیسات نفتی عربستان از سوی موشک های انصارالله که حملات خود را علیه عربستان افزایش داده، در معرض تهدید قرار دارد.

باتوجه به اینکه بهای نفت در پی تنش در آبهای خلیج فارس افزایش یافته و جنگ نفتکش ها موجب افزایش بهای نفت شده ، احتمال بسیار زیاد وجود دارد که در صورت تشدید تنش بین ایران و امریکا بهای نفت روند افزایشی داشته باشد و این برای کشورهای آسیایی یک امر نگران کننده است.

تحلیل:

درباره حملات موشکی یمن به عربستان گفتنی است که سعودی ها از مارس ۲۰۱۴ میلادی، فقیرترین کشور عربی جهان یعنی یمن را مورد حمله و هدف قرار داده اند و تجاوز سعودی ها به یمن، وضعیت مردم را در شرایط بسیاری نامناسبی به دلیل اوضاع اقتصادی قرار داده است به طوری که حدود نیمی از مردم یمن در فقر و قحطی به سر می برند و انصار الله همراه با ارتش یمن دو بازوی نظامی مردم یمن هستند که از کشور یمن در مقابل موشک ها و بمباران هوایی روزانه عربستان علیه یمن دفاع می کنند. جنبش انصار الله به رهبری عبدالملک الحوثی در برهه اخیر با تقویت رویکرد پدافندی وضعیت خود را به آفندی تغییر داده و برای مقابله با حملات روز افزون سعودی ها، برخی از تاسیسات نفتی عربستان و نفتکش های عربستان را در بندر فجیره هدف قرار داد و پس از آن نیز فرودگاه ابها را با موشک زلزال که طراحی آن توسط گروه های نظامی انصار الله صورت گرفته است، هدف قرار داد تا بدین ترتیب بتواند با حملات عربستان سعودی مقابله نماید. جنبش انصار الله یمن پیش از این نیز طی عملیاتی برخی از مراکز تاسیساتی امارات را هدف قرار داده است و این جنبش در آخرین بیانیه صادره از سوی انصار الله اعلام کرده است که حدود ۳۰۰ مرکز تاسیساتی عربستان را در بانک اهداف خود قرار داده و تهدید کرده است که چنانچه عملیات متجاوزانه عربستان علیه مردم بی دفاع یمن ادامه داشته باشد، انصار الله نیز به حملات خود علیه ۳۰۰ نقطه شناسایی شده اقدام و عملیات انجام خواهد داد.

باتوجه به اینکه صادرات نفت و انرژی برای عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه از اهمیت ویژه ای قرار دارد؛ و عملیات انصار الله در ماه های اخیر علیه عربستان تشدید شده، و بخش از خاک عربستان تحت سیطره این جنبش قرار گرفته، و با توجه به نیاز عربستان برای صادرات و حفظ امنیت عبور و مرور نفتکش های خود به سمت بازارهای کشورهای آسیایی، این احتمال وجود دارد از شدت هجوم و عملیات عربستان علیه یمن در ماه های آینده کاسته شود؛ و علیرغم اینکه فرماندهی و پرونده جنگ علیه یمن در اختیار ولی عهد سعودی محمد بن سلمان قرار دارد؛ اما وی از سوی دیگر شاهزادگان خاندان سعودی هدف انتقاد شدید قرار دارد و عربستان نتوانسته است پس از ۵۲ ماه جنگ در یمن، دستاوردی نظامی و یا سیاسی جز کشتار مردم یمن و تخریب تاسیسات حیاتی یمن داشته باشد.

مركز پايش تحولات انرژی جهان