به گفته معامله گران نفت، نفت نیجریه در ماه آگوست کمترین میزان فروش خود را تجربه می‌کند. این امر عمدتا بدلیل افزایش صادرات نفت خام سبک آمریکا که مشابه نفت نیجریه است می‌باشد. نفت خام بزرگترین صادرکننده نفت آفریقا طی یک دهه گذشته بدلیل شکوفایی نفت شیل، تا حد زیادی از بازار آمریکا محو شده […]

به گفته معامله گران نفت، نفت نیجریه در ماه آگوست کمترین میزان فروش خود را تجربه می‌کند. این امر عمدتا بدلیل افزایش صادرات نفت خام سبک آمریکا که مشابه نفت نیجریه است می‌باشد.

نفت خام بزرگترین صادرکننده نفت آفریقا طی یک دهه گذشته بدلیل شکوفایی نفت شیل، تا حد زیادی از بازار آمریکا محو شده است. طبق داده‌های اداره اطلاعات و آمار امرژی ایالات متحده واردات نفت نیجریه از سوی آمریکا در سه هفته از ماه جولای به صفر رسید.

هم‌اکنون نیز با سرازیر شدن نفت شیل آمریکا به غرب اروپا، هند و اندونزی، نیجریه در حال از دست دان این بازارهای قدیمی خود نیز می‌باشد. این حقیقت نشان می‌دهدکه سیاست “سلطه انرژی” دولت آمریکا تا چه حد توانسته بازارهای جهانی را تحت تأثیر قرار دهد.

ایالات منحده و نیجریه هر دو نوعی از نفت سبک را تولید می‌کنند که برای تولید بنزین در پالایشگاه‌ها مناسب می‌باشد.

طبق آمار موسسه IHS Markit،‌ از آغاز سال ۲۰۱۹ اروپا حدود ۴۶ درصد، هند ۱۸ درصد و مابقی کشورهای آسیایی ۱۰ درصد از نفت نیجریه را وارد کرده‌اند.

در ماه آگوست حدود ۴۰ محموله صادراتی نیجریه هنوز بفروش نرسیده است.

تعطیلی پالایشگاه فیلادلفیا انرژی سولوشنز در ماه ژوئن که یکی از خریداران ثابت نفت نیجریه بود باعث شد تا حدود بیست میلیون بشکه از نفت خام غرب آفریقا و دریای شمال که قرار بود طی مدت دو ماه به آنجا صادر شود با قیمت‌های پایین‌تر به مقاصد دیگری فرستاده شوند.

یکی از فروشندگان نفت نیجریه از وخیم بودن شرایط تقاضا برای نفت نیجریه خبر داد. وی گفت صادرات نفت آمریکا به اروپا بر تقاضای نفت خام سبک این منطقه اثرگذار بوده است.

ملوکلو کیاری، مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت نیجریه طی مصاحبه‌اش با رویترز اطمینان داد که خریداران علاقه خود به نفت نیجریه  را به این زودی‌ها از دست نخواهند داد. وی گفت:” فکر می‌کنم برتری‌ای که ما داریم کیفیت نفت خام مان است”.

مركز پايش تحولات انرژی جهان