با وجود خطرات ژئو پولیتیک و تنش نظامی در خلیج (فارس) که افزایش بهای نفت بویژه در فصل تابستان نقش داشته، سه عامل اصلی بر بهای نفت و مهار آن فشار می آورد.

با وجود خطرات ژئوپولیتیک و تنش نظامی در خلیج (فارس) که افزایش بهای نفت بویژه در فصل تابستان نقش داشته، سه عامل اصلی بر بهای نفت و مهار آن فشار می آورد.

این سه عامل عبارتند از عدم موفقیت مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن، افزایش نرخ ارز دلار و افزایش تولید شیل آمریکا است.

این عوامل علیرغم کاهش ذخایر ایالات متحده و فصل تابستان که معمولاً میزان مصرف فراورده های نفت زیاد می باشد، قیمت های نفت خام را پایین آورده است.

بر این اساس، قیمت نفت روز پنجشنبه۳۱ جولای سقوط کرد و این نخستین کاهش در ظرف هفته قبل بود.   بازارهای انرژی از نتایج مذاکرات تجاری چین و آمریکا در پکن انتظار مثبت داشتند ، اما روز چهارشنبه ۳۰ جولای ۲۰۱۹ بدون نتیجه اطمینان بخش بازار پس از بیانیه کوتاه وزارت امور خارجه چین در پاسخ به تهدیدات قبلی رئیس جمهور ترامپ پایان یافت.

براساس گزارش سازمان توسعه و همکاری بین المللی، جنگ تجارت باعث کاهش ۱۷% حجم تجارت جهانی نسبت به سال گذشته سال ۲۰۱۸ و کاهش اندازه رشد اقتصادی جهانی که یکی از مهمترین عوامل افزایش تقاضای جهانی برای نفت، بشمار می رود شده است.

بنابر گزارش رویترز، هر بشکه نفت خام برنت با ۶۸ سنت، به ۶۴٫۳۷ دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی نفت خام غرب تگزاس ایالات متحده پس از سقوط بیش از یک دلار در اوایل جلسه ، با ۷۲ سنت معادل ۱٫۲ درصد کاهش به ۵۷٫۸۶ دلار در هر بشکه رسید.

این کاهش به رغم افت ذخایر ایالات متحده، کاهش تولید نفت خام در میان اعضای اوپک و کاهش صادرات لیبی که از عوامل افزایش بهای نفت است صورت گرفته است. این در حالی است که تولید ایالات متحده در بازاری که بیش از حد می باشد، افزایش یافته است.

گفتنی است که بانک مرکزی آمریكا روز چهارشنبه ۳۰ جولای نرخ بهره را كاهش داد ؛ اما رئیس بانک مرکزی جروم پاول با مخالفت با این اقدام تاکید کرد كه این امر نمی تواند آغازی برای كاهش حمایت از اقتصاد در مقابل خطرات از جمله تضعیف اقتصاد جهانی باشد.

لازم به ذکر است اداره انرژی امریکا روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که ذخایر نفت خام امریکا برای هفتمین هفته پیاپی کاهش پیدا کرده و به پایین ترین سطح خود در ماه نوامبر رسیده است؛ علیرغم اینکه با تولید و واردات خالص افزایش داشته است.

در مقابل ، اداره اطلاعات انرژی (EIA) پیش بینی کرد که میزان تولید نفت شیل افزایش داشته باشد که این موضوع یک مانع در برابر اوپک و متحدانش در افزایش بهای نفت می باشد.

مركز پايش تحولات انرژی جهان